Definitsioon

Euroopa Meditsiinispetsialistide Uniooni (EMU) plastikakirurgiasektsiooni definitsioon järgi on: plastikakirurgia kirurgilise meditsiini osa,mis tegeleb inimkeha nähtavate osade deformatsioonide ja vaegmoodustiste morfoloogilise ja funktsionaalse rekonstruktsiooni, reparatsiooni ja korrigeerimisega ning kasutab selleks kudede taastamise, ümberpaigutamise ja siirdamise meetodeid.

Lihtsamalt väljendudes on  plastika- ja rekonstuktiivkirurgia multidistsiplinaarne kirurgiline erial, mis on suunatud kaotatud vormi ja funktsiooni taastamisele. Vormi või funktsiooni puue võib olla kas kaasaündinud või omantatud.

Termin plastiakirurgia on tuletatud kreeka keelsest sõnast pastikos, mis tähendab muutma, vormima, kujundama.

Plastikakirurgia on üks vanemaid kirurgilisi eriaalsid mille vanust mõõdetekse aata tuhandtega. Tänapäevases mõistes rekonsrtuktiivkirurgilisi protstuure tehti juba antiik-indias, kust on pärit kirjalikud viited tehtud kirurgiliste operatsioonide kohta. Antiik-indiast on pärit Kangihira koolkonna poolt juurutatud nn. India-ninapalstiaka (umbes 1000 a. eKr). Seega võib plastikakirurgia ajalugu mõõta aastatuhandetega.

Esteetikakirurgia e. ilukirurgia e. kosmeetiline kirurgia e. välimuskirurgia on plastikakirurgia osa, kus tehtavad operatsioonid ja protseduurid ei oma üldjuhul meditsiinilist näidustust.